AUTOTV.SK
95 video testov

Xpeng P7 Longe Range

Zhrnutie video recenzie auta Xpeng P7+


 

Xpeng P7+ je model, ktorý si na slovenskom trhu rýchlo získava pozornosť vďaka svojej kombinácii dizajnu, techniky a jazdných vlastností. V tejto recenzii sa zameriame na osobné skúsenosti z dlhého diaľničného cestovania, pričom testovacia trasa viedla z Bratislavy až do nemeckého Hannoveru. Model P7+ je tretím modelom čínskeho výrobcu Xpeng určeným pre európsky trh a vyrába sa od apríla v rakúskom Grazi na modernej 800V platforme, ktorú zdieľa s modelmi G6 a G9.

 

Dizajn a praktickosť

Xpeng P7+ okamžite upúta svojou nízkou, šípovitou karosériou s výnimočne nízkym koeficientom aerodynamického odporu len 0,21, čo patrí medzi najlepšie hodnoty medzi elektrickými sedanmi. Predná časť je ostrá a dynamická, čo nielen esteticky pôsobí športovo, ale prispieva aj k efektivite jazdy. Kvôli tejto koncepcii však pod prednou kapotou nenájdete frunk, čo však kompenzuje obrovský batožinový priestor s objemom až 573 litrov. Chýbajúce plato nie je v praxi citeľné – akustika kabíny nie je týmto riešením negatívne ovplyvnená.

Dizajnové detaily ako športovo tvarované spätné zrkadlá bez výrazného lemovania či kvalitné remeselné spracovanie interiéru podčiarkujú prémiový charakter vozidla. Interiér ponúka komfortné kožené čalúnenie, mäkko čalúnené lakťové opierky a množstvo kvalitných detailov vrátane medených háčikov či elegantných výduchov ventilácie. Výrazným benefitom je aj presklená panoramatická strecha s účinnou termoreguláciou a UV ochranou, ktorá bola vylepšená oproti predchádzajúcim modelom značky.

Pohonné ústrojenstvo a technické parametre

Xpeng P7+ je stavaný ako elektromobil s primárnym zadným náhonom. Na výber sú tri výkonové verzie:

  • Základná zadokolka (180 kW) s menšou batériou (cca 62 kWh)
  • Testovaná verzia Long Range (230 kW) so zadným pohonom a väčšou batériou (75 kWh hrubá kapacita, využiteľná 73 kWh)
  • Vrcholná verzia s pohonom 4x4 (370 kW systémový výkon – zadný elektromotor 230 kW + predný 140 kW)

Krútiaci moment zadokolky je 450 Nm, pri verzii 4x4 sa pridáva ďalších 220 Nm predného elektromotora. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h dosahuje základná verzia za 6,9 s, Long Range za 6,2 s a špičková verzia za 4,3 s. Pohotovostná hmotnosť testovanej Long Range verzie je len 2,1 tony napriek dĺžke cez 5 metrov.

 

Podvozok využíva vpredu dvojité lichobežníkové zavesenie a vzadu päťprvkové nezávislé zavesenie, čo zabezpečuje výborný komfort aj istotu v zákrutách. Kolesá sú v základe 19-palcové, vyššie verzie jazdia na širokých 20-palcových pneumatikách (255/40 R20). Príplatková výbava je jednoduchá – automatické ťažné zariadenie (1190 €) a metalíza (790 €).

Nabíjanie a batéria

Obe batérie sú typu LFP (lítium-železo-fosfát), ktoré umožňujú pravidelné nabíjanie do 100 % bez výrazného zníženia životnosti – očakáva sa životnosť minimálne 3000 nabíjacích cyklov. Vstavaná palubná nabíjačka má výkon 11 kW pre AC nabíjanie. DC nabíjanie je špičkové: maximálny výkon pri väčšej batérii je až 446 kW (reálne testované hodnoty okolo 350 kW), slabšia verzia zvládne max. 350 kW. Nabitie z 10 na 80 % trvá len 12 minút, čo je v praxi veľmi komfortné – často nestihnete ani dopiť kávu počas nabíjania.

Vďaka rýchlemu nabíjaniu a efektivite batérie zvládol Xpeng P7+ trasu Bratislava–Praha (321 km) bez potreby nabíjania s rezervou dojazdu ešte 64 km (17 % batérie). Pri diaľničnom tempe (tachometrových 140 km/h) bola priemerná spotreba okolo 19,8–20 kWh/100 km, čo umožňuje reálny diaľničný dojazd na jedno nabitie cca 320–330 km. Pri vyšších rýchlostiach na nemeckej diaľnici (180–213 km/h) stúpla spotreba na 28–34 kWh/100 km, celkový priemer za dynamickú jazdu bol však stále prijateľných 24 kWh/100 km.

Jazdné vlastnosti a komfort

Jazdné vlastnosti patria medzi silné stránky tohto modelu. Podvozok je naladený komfortne, ale zároveň poskytuje istotu aj pri vyšších rýchlostiach. V normálnom režime je jazda veľmi kultivovaná – podvozok skvelo filtruje malé aj veľké nerovnosti, auto pôsobí pevne a stabilne v stope. Ak preferujete športovejšie nastavenie, v režime Individual si môžete nastaviť tuhšie tlmiče a riadenie podľa vlastných preferencií.

Zrýchlenie aj vo verzii Long Range je viac než dostatočné pre bežné aj dynamické jazdenie. Maximálna rýchlosť podľa údajov výrobcu je 200 km/h, v praxi však auto zvládlo až 213 km/h. Pri týchto vysokých rýchlostiach by si však zaslúžilo ostrejšie a tuhšie riadenie – spojenie medzi volantom a kolesami nie je tak priame ako by si športovejší vodič želal.

Infotainment, technológie a užívateľský komfort

Interiér ponúka moderný infotainment s možnosťou ovládania viacerých funkcií cez zadný displej – pripravuje sa aj softvérový update s podporou prehrávania videí vzadu. Zadní pasažieri ocenia výklopný pracovný stolík na zadnej strane opieradla spolujazdca či elektricky nastaviteľné operadlá zadných sedadiel pre maximálny komfort. Samozrejmosťou sú soft-close dvere.

Výbava zahŕňa funkciu V2L (Vehicle-to-Load) s výkonom až 3 kW – vozidlo tak môže slúžiť ako záložný zdroj energie pre externé zariadenia. Bezpečnostné technológie zahŕňajú rozsiahly kamerový systém: po troch kamerách na každej strane, jednu vpredu, dve vzadu (jedna pre digitálne spätné zrkadlo) a ďalšie v čelnom skle.

Spotreba a reálny dojazd

Pri bežnom diaľničnom tempe (tachometrových 140 km/h) sa spotreba pohybovala okolo 19,8–20 kWh/100 km, čo znamená reálny dojazd na jedno nabitie cca 320–330 km. Pri dynamickejšej jazde cez Nemecko (180–213 km/h) stúpala spotreba na cca 28–34 kWh/100 km a dojazd sa znížil úmerne vyššej spotrebe. Priemerná spotreba za celú trasu Nemecko–Slovensko bola veľmi priaznivých 24 kWh/100 km, pričom cesta bola absolvovaná o hodinu rýchlejšie oproti úspornejšiemu režimu.

Odhlučnenie a akustický komfort

Aj keď výrobca deklaruje zvýšené úsilie v oblasti odhlučnenia (viac ako 60 špeciálnych opatrení), v praxi je Xpeng P7+ tichý a kultivovaný najmä pri nižších rýchlostiach. Pri diaľničnom tempe však do kabíny preniká viac hluku cez prednú časť a okná – nameraná hodnota bola 66,5 dB pri rýchlosti 130 km/h, čo je o cca 2–2,5 dB viac ako u modelu G9 tej istej značky. Napriek tomu akustický komfort hodnotíme ako veľmi dobrý vzhľadom na triedu vozidla.

Zhrnutie

  • Plusy
    • Vynikajúca efektivita pohonu a nízka spotreba pri diaľničnej jazde
    • Špičkový výkon DC nabíjania (až 446 kW), extrémne rýchle nabíjanie z 10 na 80 % za cca 12 minút
    • Kvalitné spracovanie interiéru a vysoký užívateľský komfort (panoramatická strecha, elektricky nastaviteľné zadné sedadlá, soft-close dvere)
    • Veľký batožinový priestor (573 l)
    • Komfortný podvozok s možnosťou individuálneho nastavenia tlmičov a riadenia
    • Moderné technológie vrátane V2L funkcie a rozsiahleho kamerového systému
    • Dobrý reálny dojazd aj pri vyšších rýchlostiach
    • Prémiový dizajn exteriéru aj interiéru
  • Mínusy
    • Mierne vyššia hlučnosť v kabíne pri diaľničných rýchlostiach oproti niektorým konkurentom (napr. G9)
    • Chýbajúci predný batožinový priestor (frunk)
    • Menej isté riadenie pri vysokých rýchlostiach – mohlo by byť tuhšie a presnejšie
    • Jednoduchšia ponuka príplatkovej výbavy oproti SUV modelom značky
    • LFP batérie majú nižšiu energetickú hustotu než NMC alternatívy (menšia kapacita pri danom rozmere vozidla)

Video test auta bol pridaný do značky XPeng 05.06.2026 a zaradený medzi typy Liftback

Testy áut značky XPeng

Xpeng G9
Xpeng G9
6:09
Xpeng G9
Xpeng G9
46:37
Xpeng P7+
Xpeng P7+
47:09
Xpeng G6
Xpeng G6
17:37
XPENG P7+
XPENG P7+
51:55
XPENG G6
XPENG G6
5:37
Xpeng G6
Xpeng G6
43:12
Xpeng P7+
Xpeng P7+
20:23

Modely značky XPeng

Prenajať auto XPENG

Typy

Odporúčané testy áut

Všetky testy

Populárne modely značky XPeng